Regulamin odznaki krajoznawczej
„Cichociemni — Spadochroniarze Armii Krajowej”
Regulamin obowiązujący od 1 stycznia 2021 r.
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam, nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu, aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż.
- Odznaka „Cichociemni — Spadochroniarze Armii Krajowej” (zwana dalej Odznaką) została ustanowiona przez Prezydium ZG PTTK na wniosek Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie.
- Celem Odznaki jest:
- przybliżenie mało znanych sylwetek 316 bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, ich dokonań oraz powojennych losów,
- zachęcenie turystów do zapoznawania się z historią formacji,
- popularyzacja turystyki i krajoznawstwa oraz systemu odznak PTTK.
- Ustanawia się następujące stopnie Odznaki: brązowy, srebrny i złoty.
- Odznakę można zdobywać po ukończeniu 10. roku życia, podczas wycieczek w dowolnej formie.
- Dla uzyskania Odznaki należy uzyskać niżej wymienioną liczbę punktów:
- dla stopnia brązowego — 100,
- dla stopnia srebrnego — 200,
- dla stopnia złotego — 316.
- Warunkiem dodatkowym zdobycia Odznaki w stopniu srebrnym jest odwiedzenie jednego, a w stopniu złotym — kolejnych dwóch spośród następujących muzeów: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Muzeum Historyczno‑Wojskowe w Toruniu.
- Zasady punktacji:
- pomniki upamiętniające formację oraz jej żołnierzy, w tym miejsca zrzutów — 10 pkt.
- wystawy stałe, izby pamięci oraz ekspozycje muzealne tematycznie nawiązujące do historii formacji i jej żołnierzy — 8 pkt.
- pojedyncze groby lub zbiorowe mogiły Cichociemnych — 5 pkt.
- miejsca i obiekty związane z działalnością bojową i życiem poszczególnych Cichociemnych (upamiętnione tablicą lub udokumentowane w inny sposób) — 3 pkt.
- ulice, place, osiedla, parki oraz inne obiekty poświęcone spadochroniarzom AK — 2 pkt.
- Obiekty zaliczone na jeden stopień Odznaki nie będą zaliczane na wyższe stopnie.
- Odznakę przyznaje Terenowy Referat Weryfikacyjny Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie. Podstawą do ubiegania się o przyznanie Odznaki jest prowadzona w dowolnej formie kronika. W przypadku formy elektronicznej, kronikę należy zapisać na trwałym nośniku, np. płycie CD.
- W kronice powinny znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko, data urodzenia oraz miejsce zamieszkania zdobywającego Odznakę, nazwa obiektu wraz z krótkim jego opisem oraz potwierdzenie zwiedzania obiektu (np. bilet wstępu, zdjęcie na tle obiektu, pieczątka z obiektu, w przypadku małych miejscowości — pieczęć instytucji/firmy z nazwą miejscowości lub podpis członka kadry programowej PTTK, w szczególności Instruktora Krajoznawstwa PTTK).
- Odznakę zdobywa się w kolejności stopni.
- Przy ubieganiu się o wyższy stopień Odznaki należy przedłożyć kroniki ze zweryfikowanymi uprzednio stopniami. Czas zdobywania poszczególnych stopni Odznaki jest nieograniczony.
- Zdobywanie Odznaki odbywa się na własny koszt i ryzyko zdobywającego. Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których można doznać w trakcie zdobywania Odznaki, jak również za szkody wyrządzone przez zdobywającego Odznakę osobom trzecim.
- Dystrybucję Odznak prowadzi Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie (adres korespondencyjny: skrytka pocztowa 31, 00‑001 Warszawa 1).
- Wzór Odznaki stanowi załącznik do Regulaminu.
- Interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie.
- Regulamin został zatwierdzony przez Prezydium ZG PTTK uchwałą nr 45/XVIII/2015 w dniu 10 marca 2015 r.