Zmiany w Regulaminie Odznak Turystyki Pieszej z 6 marca 2017 r.
w do stosunku regulaminu z dnia 27 czerwca 2009 r.
źródło: Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK
- OTP przyznaje KTP ZG PTTK za pośrednictwem referatów weryfikacyjnych a nie oddziałowych KTP (pkt 3).
- Obniżono wiek zdobywających OTP (od popularnej) do 6 lat (pkt 5).
- Określona została definicja ciągłości wędrowania (która powinna być zachowana przy wycieczkach wielodniowych) w następujący sposób: miejsce zakończenia wędrówki danego dnia musi być miejscem rozpoczęcia wędrówki dnia następnego, przy codziennej zmianie miejsca noclegu (pkt 13).
- Wprowadzono wyjątek od określonej powyżej zasady ciągłości wędrowania dla tras na duże OTP — tam dopuszczone zostały dwa kolejne noclegi w tym samym miejscu dwukrotnie podczas każdej z tras (pkt 35).
- Wyrażono zgodę na zaliczenie nadwyżki punktów zdobywanych na Siedmiomilowe buty, popularną i małe OTP na kolejny stopień odznaki lecz nie więcej niż 50% (pkt 15).
- Wprowadzono wymóg podania danych kontaktowych (numer telefonu, adres e‑mail) osoby zdobywającej odznakę (pkt 17).
- Szczegółowy opis trasy zastępujący poświadczenie PTP, pieczątki z trasy, nie musi już być potwierdzany przez PTP z uprawnieniami na dany teren (pkt 18 in fine).
- Dopuszczono jako potwierdzenia przebycia trasy: zdjęcia z trasy, bilety wstępu, cegiełki na renowację obiektu, wydruki GPS (pkt 18).
- Z rozdziału II dotyczącego weryfikacji usunięto punkty nie dotyczące weryfikacji OTP a weryfikatu jako takiego (skład i powoływanie TRW).
- Z rozdziału III usunięto preambułę dotyczącą Siedmiomilowych Butów, będącą pozostałością po czasie gdy zdobywanie Siedmiomilowych Butów było określone w odrębnym regulaminie.
- W punkcie 27 dookreślono, że Siedmiomilowe Buty mogą być zdobywane do 31 grudnia roku w którym dziecko kończy 10 lat.
- W rozdziale VI dodano preambułę dotyczącą szczególnego charakteru dużych OTP (pkt 34).
- Zrezygnowano z obowiązku opiniowania tras (dawniej nazywanych szlakami) przez PTP z uprawnieniami na dany rejon (pkt 35).
- Wykreślono obowiązek dołączania znaczków na przesyłkę zwrotną przy weryfikacji dużych OTP i Za wytrwałość w TP (pkt 39 i 49).
- Zrezygnowano z obowiązku opiniowania opisów szlaków (obecnie dokumentacji tras) przez PTP z uprawnieniami na dany rejon (pkt 35).
- Dodano możliwość zdobycia dużej srebrnej OTP zdobywcom Miłośnika OWRP w stopniu starszym brązowym (18 ukończonych OWRP) bez konieczności tworzenia dokumentacji przebytych tras (pkt 40).
Zmiany w wykazie miejsc i miejscowości punktowanych na OTP
- dolnośląskie — 5 pkt. dodano: Chojnów, Grodziec, Kamieniec Ząbkowicki, Przemków;
- lubelskie — 10 pkt. Włodawa przeniesiona z 5 pkt., 5 pkt. dodano: Bełżec, Kozłówka;
- lubuskie — 5 pkt. dodano: Kostrzyn, Łęknica;
- łódzkie — 5 pkt. dodano: Inowłódz, Przedbórz;
- małopolskie — Ojców i Pieskowa Skała zostały rozdzielone i zakwalifikowane do 5 pkt.;
- mazowieckie — 10 pkt. Warka i Węgrów awansowały z 5 pkt., 5 pkt. dodano Korczew i Wyszogród, Czersk i Góra Kalwaria zostały rozdzielone;
- opolskie — 15 pkt. Prudnik awansował z 5 pkt., 5 pkt. dodano Krasiejów;
- podkarpackie — 20 pkt. Przemyśl awansował z 15 pkt., 15 pkt. Krosno awans z 10 pkt., 5 pkt. Radruż i Horyniec-Zdrój zostały rozdzielone;
- śląskie — 10 pkt. Zabrze z 5 pkt., 5 pkt. dodano Rudy Śląskie, Koniaków i Istebną rozdzielono;
- warmińsko‑mazurskie — 10 pkt. Kętrzyn awans z 5 pkt., 5 pkt. dodano Gierłoż, Gołdap, Górowo Iławeckie, Krosno, Olecko, Grunwald spadł z 10 pkt.;
- zachodniopomorskie — 5 pkt. dodano Kołbacz.