Regulamin odznaki turystyczno‑krajoznawczej
„Szlakami kawalerii polskiej XX wieku”
Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK ustanowiła Odznakę Turystyczną, której celem jest upamiętnienie chlubnych działań bojowych i tradycji Polskiej Kawalerii.
Ta tak bardzo polska formacja wojskowa na kartach burzliwej historii naszego narodu odegrała niezwykle istotną rolę w walkach o niepodległość Polski. W połowie XX wieku pułki i szwadrony polskiej kawalerii odeszły bezpowrotnie w przeszłość.
Zapraszamy do turystycznych wędrówek trasami wytyczonymi przez szlaki bojowe szwoleżerów, ułanów, strzelców i artylerzystów konnych. Wędrujcie szlakami kawalerzystów z Legionów Józefa Piłsudskiego, Legionu Puławskiego, Korpusu Wschodniego, kawalerii Powstania Wielkopolskiego, pułków konnych Błękitnej Armii gen. Hallera, pułków Jazdy i Artylerii Konnej II RP, Oddziału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, jednostek kawaleryjskich Armii Krajowej, ułanów z I Warszawskiej Brygady Kawalerii LWP oraz zmotoryzowanych i pancernych kawalerzystów Polskich Sił Zbrojnych.
- Odznakę mogą zdobywać wszyscy turyści po ukończeniu dziesiątego roku życia, niezależnie od rodzaju uprawianej turystyki.
- Odznaka jest trzystopniowa.
- Warunkiem zdobycia odznaki jest zwiedzenie na terenie Polski i poza jej granicami miejsc posiadających udokumentowane historycznie związki z kawalerią polską XX wieku (miejsca stacjonowania, działań bojowych, cmentarze, pomniki, muzea, izby pamięci).
- Aby uzyskać pierwszy, brązowy stopień odznaki należy zwiedzić pięć miejsc związanych z kawalerią polską XX wieku.
- O uzyskanie odznaki w stopniu srebrnym mogą ubiegać się turyści posiadający odznakę w stopniu brązowym, którzy zwiedzili ponadto siedem miejsc związanych z jednym oddziałem kawalerii.
- O zdobycie trzeciego, złotego stopnia odznaki może ubiegać się posiadacz odznaki srebrnej, który wykaże się posiadaniem trzech z podanych poniżej odznak związanych z kawalerią polską XX wieku:
- „Bitwa warszawska 1920” (Oddział Praga Płd.),
- „Szlakiem 19 Pułku Ułanów Wołyńskich” (Oddział Stołeczny),
- „Szlakiem Walk Legionowych” (Oddział Huty im. Sędzimira Kraków),
- „Szlakiem Walk o Niepodległość” (Oddział Tarnów)
- „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” (Oddział Poznański),
- „Szlakiem mjr H. Dobrzańskiego «Hubala»” (Oddział Opoczno).
- Podstawą weryfikacji odznaki jest dowolnie opracowany dzienniczek wycieczek (np. Książeczka OTP) zawierający dokumentację będącą potwierdzeniem zwiedzenia miejsc historycznie związanych z kawalerią polską XX wieku.
- Odznakę przyznają Referaty Weryfikacji OTP działające na terenie całego kraju.
- Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK zastrzega sobie prawo ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
- Dystrybucją Odznaki zajmuje się Oddział PTTK w Szamotułach adres: Rynek 35, 64‑500 Szamotuły, tel. (0‑61) 292‑16‑38.