System kształcenia kadr PTTK
Szkolenie podstawowe
Załącznik nr 1a do uchwały nr 66/X/III/94 Zarządu Głównego PTTK z dn. 10.12.1994 r.
Szkolenie podstawowe
Przedstawiony program szkolenia podstawowego jest programem ramowym i może być dostosowany do swoich potrzeb przez Zarządy Oddziałów PTTK — organizatorów szkolenia.
Program szkolenia podstawowego
Wycieczki — celem szkolenia w trakcie wycieczek jest:
- podniesienie wiedzy krajoznawczej,
- podniesienie poziomu umiejętności praktycznych,
- podniesienie poziomu kultury turystycznej.
Jest to cel pierwszoplanowy, ponieważ wycieczka nie może ograniczyć się tylko do przebycia określonej ilości kilometrów. Uczestnicy szkolenia zobowiązani są do udziału przynajmniej w jednej wycieczce krajoznawczej i jednej turystyki kwalifikowanej. Wycieczki są jednocześnie sprawdzianem wiedzy. Muszą być zorganizowane wzorowo pod względem metodycznym.
A Wycieczki krajoznawcze
- przyrodnicza — dla przybliżenia wiedzy o przyrodzie ożywionej i nieożywionej, o formach ukształtowania powierzchni, o wybranych problemach ochrony przyrody, rodzajach zbiorowisk roślinnych, praktyczne rozpoznawanie pospolitych gatunków flory i fauny. Wycieczka ta może obejmować również zwiedzanie ciekawszych odkrywek skalnych, kamieniołomów, jaskiń, form krasowych itp.,
- historyczne — w celu przybliżenia uczestnikom historii Polski,
- architektoniczne — wiadomości o stylach, o rozwoju architektury w Polsce, o krajobrazach budowlanych,
- archeologiczne — na tereny wykopalisk, grodzisk, kurhanów, do miejsc kultu w połączeniu z elementami prehistorii terenów Polski,
- etnograficzne — połączone z wizytami u twórców ludowych, obejmujące zwiedzanie działów etnograficznych w muzeach regionalnych, zapoznające z formami budownictwa ludowego. Mogą być również połączone z udziałem w imprezach kultury ludowej,
- wycieczki o charakterze interdyscyplinarnym, łączącym w sobie elementy niektórych z wymienionych wycieczek. Celem tych wycieczek może być np. poznanie regionu we wszelkich przejawach jego życia. Nie powinny mieć jednak charakteru zwykłych wycieczek pieszych czy autokarowych — ich profil krajoznawczy musi być wyraźnie określony, np. tytułem takim jak „Szlakiem Romantyzmu po Mazowszu”.
B Wycieczki turystyki kwalifikowanej
- piesza 2‑dniowa z zalecanym biwakiem w namiocie,
- piesza z elementami imprezy na orientację,
- kajakowa,
- żeglarska,
- narciarska,
- kolarska,
- górska.
Wybór wycieczki uzależniony jest od wieku uczestników, od charakteru działalności koła czy klubu, od charakteru regionu itp. Długość trasy i czas trwania wycieczki turystyki kwalifikowanej powinna być dostosowana do możliwości fizycznych uczestników.
Szkolenie podstawowe, aby było powszechne, musi być dostępne dla wszystkich. Każda z wycieczek tej grupy musi być połączona z nauką uprawiania danej formy turystyki. Uczestnicy powinni brać aktywny udział w wycieczce. Nie można zaniedbać również strony krajoznawczej wycieczki i ograniczyć jej jedynie do przejścia określonej trasy. Wycieczkę 2-dniową można w uzasadnionych przypadkach (np. w kole emerytów) zastąpić dwoma wycieczkami 1‑dniowymi.
Po ukończeniu szkolenia podstawowego organizator dokonuje wpisu do legitymacji członkowskiej uczestnika według wzoru:
kol. .......................... obył szkolenie podstawowe.
miejsce .......................... data .......................... organizator ..........................
Zarząd Główny PTTK